Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

ASL Sweden Forum

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Sökes Spelare/Spelförening Göteborg

Featured Replies

Hej!

Har nyligen flyttat till Göteborg och ASL-abstinensen börjar bli lite för mycket så är nu på jakt efter någon att spela med eller hitta en spelförening som spelar liknande taktiska spel.
Har inte spelat regelbundet på ca 8 år men vill gärna komma in i det igen. Jag är 26 år, har varit med på några turneringar i mina yngre dagar och har helt okej koll på reglerna men är ringrostig då jag inte spelat på ett tag.

Mottager gärna alla sorters tips på föreningar och dylikt!

Vänliga hälsningar,
Rasmus Johansson

Aha.... det skulle vi kanske testa....... varannan vecka-kampanj o scenarion , det lät bra måste jag tillstå...

Det finns ju några Göteborgare som är aktiva, men om inte annat så är du välkommen till Borås, vi spelar kampanj varannan torsdag och scenarion varannan torsdag. Vidare har vi ASL-dag en helg i månaden och nästa dag är den 8 April (http://aslsweden.com/asl-dagar_i_boras.html).

 

smile.png

 

Andreas,

 

Jag kommer att befinna mig i Göteborg en hel del framöver. Vilka torsdagar, udda eller jämna veckor, spelar ni scenarion?

 

 

/asad

 

Andreas,

 

Jag kommer att befinna mig i Göteborg en hel del framöver. Vilka torsdagar, udda eller jämna veckor, spelar ni scenarion?

 

 

/asad

 

Kanonkul om du kunde komma över!

Vi spelar scenarion ojämna veckor, som den här, du – och övriga förstås – är hjärtligt välkommen.

Vilken kampanj är det ni kör i Borås ??

Vilken kampanj är det ni kör i Borås ??

 

Vi la ner VotG i julas och drog precis igång RB igen.

Jag och Fredrik Ewers spelar ryssar mot Andreas Larsson och Stefan Land. Första speldagen blir nästa torsdag. smile.png

RB är bäst... här nere luktar lite budapest efter denna RB ..... möjligen möjligen.... men det finns ju lite midre kampanjer också PB ABTF .... får väl se vad det blir ,"tyvärr" har jag bundit fast mig vid WIF under hösten

Jag bor i Göteborg och spelar gärna. Dock så kan det vara svårt att få tid men fredagkvällar verkar vara något som funkar i hushållet :)

Create an account or sign in to comment

Account

Navigation

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.