Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

ASL Sweden Forum

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Hej

 

Letar efter erfarna spelare som är sugna på att spela med en nybörjare över VASAL och Play by Email. Har läst lite på nätet hur PBEM funkar men behöver säkerligen hjäpp med massvis med grejor om hur det funkar rent praktiskt. Någon gång i månaden så kan jag också ta en paus från ungar och fru så jag har i alla fall sporadiska möjligheter till live spel över VASAL.

 

Har hyffsade kunskaper nu om infanteri reglerna och det allmänna flowet i spelet men saknar ordentliga kunskaper gällande fordonsreglerna. Här skulle hjälp verkligen uppskattas.

 

 

Så behöver du någon att spela mot och ge ordentligt med spö samtidigt som du vill ge hobbyn lite nytt blod så hör av dig så skulle jag vara oerhört tacksam.

 

 

MVH

 

Björn-Erik Karlsson

  • 5 weeks later...

Hej,

 

Jag är också nybörjare (spelade dock lite för 20 år sedan...). Skulle gärna lira lite via VASAL.

 

- Björn Högberg

 

Stockholm

  • Author

Kul. Jag söker ju motståndare så det ska vi försöka få till.

 

Förslag på dagar, Scenarion osv??

 

Spelar just nu Scenario 1 Fighting withdrawal mot en rysk kompis så helts inte det. Har du spelat PBEM något?

  • 4 months later...

Hej!

 

Fick ni till något VASAL-spel?

 

Jag är också nybörjare och tycker VASAL verkar vara en smidigt för att kunna kombinera en stressig vardag med avkopplande ASL :)

 

I synnerhet PBEM verkar bra, men sen hur smidigt det blir i praktiken är jag litet nyfiken över.

 

Jag betecknar mig som nybörjare, har spelat fem scenarion tillsammans med en annan nybörjare, men vore kul att få vara med och se när några asl-proffs lirar så man kunde snappa upp ett och annat. Var sugen på att åka på Friendly Fire men det krockade med jobb tyvärr..

 

Mvh

Hej Killar

 

Om det är npn hjälp så har jag en dröse med sparade PBEM loggar som ni kan få för att titta på. Mest Campaign games men det ger säkert en bra känsla för hur det går till..

 

Hör av er i så fall!

 

/Stefan

  • Author

Jag skulle gärna ta lite loggar och kolla på. Om du vill får du gärna maila på bjorniskarlsson@gmail.com

  • Author

Harito: Jag är grymt sugen på att få i gång VASAL och en regelbunden motspelare. Maila gärna på bjorniskarlsson@gmail.com så ska vi säkert komma överens på om matcher.

Jag skulle jättegärna ta loggar och liknande också :)

 

orjan.lundstrom@gmail.com

 

tackar på förhand!

Skickat loggar till er båda.

 

Mycket nöje.

  • 1 month later...

Jag letar ochså efter någon att spela äver VASL, helst någon som har riktigt bra koll på reglerna.

Och gärna över Skype.

  • 2 weeks later...

Hej Patrik,

 

Kan tänkta mig att lira någon kväll - skicka mig ditt din skypeadress. Alternativt kan vi försöka spela ftf - vi bor inte jättelångt ifrån varandra.

Tjena Tom,

 

Klart vi ska försöka spela, skicka mail till fix.trsi [@] gmail.com

 

/Patrik

Create an account or sign in to comment

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.