Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

ASL Sweden Forum

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋼) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Fredrik Thylin

Members
  • Joined

  • Last visited

  1. En squad gÄr bypass runt en hus hex. I nÀsta hex, stÄr en concealed squad och squaden blir tillbaka bumpad till hexen dÀr den gick bypass. FÄr squaden skydd av huset nÀr nÀr den flyttas tillbaka?
  2. Intressant. En skadad heroic leader Ă€r ju fortfarande en leader ock kan göra saker som en hero inte kan göra. Wound regeln Ă€r högre numrerad sĂ„ man skulle tro att den följde wound regeln istĂ€llet.đŸ€” Kan en heroic leader följa med broken units nĂ€r dom routar (som en vanlig ledare)?
  3. D7.15 Ă€r ocksĂ„ udda i och med att FFMO gĂ€ller tillsammans med positiv TEM. Normalt sett sĂ„ försvinner FFMO om det finns hindrance eller TEM. SĂ„ om det finns en Trench sĂ„ blir det +4 -1=3đŸ€š
  4. En hero som förlorar moralkoll blir skadad. En skadad hero som förlorar mc, dör. En skadad ledare som blir skadad igen fÄr +1 pÄ wound severity. En ledare som blir heroic, hur blir pÄföljden för flera wounds? Som en hero? Eller som en ledare?
  5. En intressant möjlighet Àr att om det Àr en japansk afv och squad som anfaller en brittisk squad. DÄ blir det Hth direkt. Men i det fallet sÄ anfaller britterna först. Om den japanske squaden blir kia försvinner Hth brickan?
  6. En afv och infanteri anfaller en japansk Crew i CC. Den japanska Crew överlever och det blir Melee. I rutan finns en japansk crew och en brittisk afv + squad. I japans player turn blir det Hth combat i CC phase mot den kvarvarande britiska squaden? Mao blir det en blandning av vanlig CC och Hth?
  7. Förtydligande: dff snapshot har LOS till hexside, men inte till rutan som attacker gÄr till. SÄ snapshot Àr giltigt, men Àr fire lane giltigt?
  8. Jag hittade det hÀr i Q&A filen: A8.15, A9.22, & A9.5 May a MG that declares a snapshot lay a fire lane. If so is the hex that must be part of the fire lane the hex the enemy unit is entering or leaving? A. Yes. Entering. Om en squad gÄr in en hex som inte Àr i LOS, Àr det giltigt att lÀgga en fire lane (alternate hex grain )? Om det inte Àr giltigt, kollar man LOS före eller efter fire lane declaration?
  9. SÄ jag antar att om man har LOS frÄn en vertex till mittpunkten till en intilligande hex sÄ kan man lÀgga smoke grenades dÀr?
  10. Jag sÄg ocksÄ en referens till LOS. Men vad kollar man? FrÄn en vertex?
  11. Fast man kan inte stanna i bypass, dĂ€rav osĂ€kerhet. StĂ„r man i rutan sĂ„ kan man advance och dĂ„ Ă€r man ADJACENTđŸ€”.
  12. Jag ser i A 4.3 att man kan kasta rökgranater i bypass. Men var kan man kasta röken? Kan man kasta i en intilliggande hex pÄ andra sidan om huset/skogen som man bypassar? D.v.s man bypassar pÄ höger sida om ett hus, men kastar röken pÄ en intilliggande hex pÄ vÀnster sida. Det stÄr i A 24.1 att rutan ska vara ADJACENT, men hur avgör man det om man stÄr i bypass? Om man slÄr 6 i bypass, stannar man i hexen som man bypassar?
  13. En squad skjuter DFF med en MG , ej inherent, och lĂ€gger ut en giltig fire lane. Squaden skjuter pĂ„ ett annat mĂ„l med inherent FP, cowers och markeras med Final fire. Är MG fire lane fortfarande giltig? Jag hittar bara i reglerna att om squaden cowers vid MG skottet, sĂ„ blir fire lane ogiltig. En squad stĂ„r i ett hus/hex dĂ€r en fire lane Ă€r etablerad, och kastar rök i rutan bredvid. Drabbas den av fire lane?
  14. En HS stÄr i crest status i en gully i samma ruta sÄ stÄr det en squad nere i gullyn. HS i crest status lÀmnar crest status och gÄr till ett hus intill, 1+2 MF. Kan man skjuta pÄ HS i gully rutan eftersom det kostar en MF att lÀmna crest status? Om sÄ Àr fallet Àr det open ground som gÀller? Vad hÀnder om den blir pinned i gully rutan? Vi spelade att det gÄr att skjuta pÄ HS i gully rutan, sÄ det blev residual FP. En squad i samma hex nere i gullyn gÄr upp till crest status, vad blir det för modifiers pÄ residual fp attack i det fallet?
  15. Jag har en följdfrÄga. En fanatisk 10-2 Àr encircled. Har den 9 eller 10 i moral vid beskjutning?

Account

Navigation

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.